پودر مخمل چیست؟ تاریخچه پودر مخمل از چین تا آلمان و فرانسه

در
دسته بندی ها: مقالات

پودر مخمل چیست؟

پودر مخمل تشکیل شده از الیاف بسیار کوچک و ظریف که بوسیله دستگاهی مخصوص بنام دستگاه مخمل پاش با جریان قوی الکتریسیته روی سطوح مختلفی پاشیده می‌شود.

تاریخچه پودر مخمل

تاریخچه استفاده از پودر مخمل یا همان الیاف مخمل به حدود ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح در سرزمین چین باز می‌گردد.

چینی‌های زمان باستان بوسیله چسب مخصوصی این الیاف را بر روی سطح پارچه‌ها می‌چسباندند و پارچه‌های ارزان قیمت را به پارچه هایی گران قیمت تبدیل می‌کردند.

در سده‌های میانی تاریخ، صنعتگران آلمانی با همین روش شروع به تولید اولین کاغذ دیواری با طرح مخملی نمودند.

فرانسوی ها سومین ملتی هستند که از این تکنیک برای تولید کاغذ دیواری‌های بسیار لوکس و سلطنتی استفاده کردند و روز به روز بر کیفیت آن افزودند.

به همین منوال در طول سالیان متمادی اقوام و ملت‌های دیگر نیز به این صنعت وارد شدند و هر کدام به سهم خود باعث رشد روز افزون و توسعه موارد کاربرد پودر مخملی و صنعت مخمل پاشی در بازار گردیدند.

انواع پودر مخمل

پودر مخمل را می توان از مواد مصنوعی مانند پنبه ، ریون ، نایلون و پلی استر تهیه کرد.

در حالت کلی دو نوع پودر مخمل وجود دارد.
پودر مخمل آسیاب شده
پودر مخمل برش داده شده

پودر مخمل آسیاب شده از مواد زائد مصنوعی پنبه تولید می‌شود. از آنجا که فرایند تولید پودر مخمل آسیاب شده در طول یکنواخت ممکن نیست، به همین سبب از لطافت و کیفیت مناسب برخوردار نمی‌باشد. پودر مخمل برش خورده فقط از مواد مصنوعی و سلولزی رشته اول با کیفیت تولید می‌شود. روند برش، پودر مخمل بسیار یکنواخت را تولید می‌کند. طول را می توان از 0.3mm الی 4mm به دست آورد.

ظرافت و نرمی مخمل را طول پودر مخمل، قطر، تراکم پوشش، چسب و جنس پودر مخمل تعیین می‌کند. البته لازم به ذکر است که کار با آن پودر مخمل‌های کوتاه کار سختی است، زیرا تمایل به توپ گیری در حین پردازش دارد.

مزیت پودر مخمل آسیاب شده هزینه کم آن است، اما کمترین میزان مقاومت در برابر سایش را دارد. ریون کمی مقاومت بیشتری در برابر سایش دارد و نایلون بهترین است. برای پودر مخمل برش خورده، ریون کمترین هزینه با کمترین مقاومت در برابر سایش است. نایلون برش خورده بهترین درجه پودر مخمل است و احساس خوبی را تولید می کند اما همچنین گران‌ترین است. پلی استر برش خورده اساسا برای کاربردهای صنعتی مانند مهر و موم های پنجره اتومبیل، محفظه‌های دستکش و کارهی تزئینی استفاده می‌شود. علاوه بر برش یا فرزکاری، تولید پودر مخمل چندین مرحله دیگر را نیز شامل می‌شود.

پس از برش پودر مخمل از روغن‌هایی که در طی پردازش جمع شده، تمیز می‌شوند. این مواد به رنگ آغشته شده و سپس با مواد شیمیایی ترکیب می‌شوند تا فیبرها بتوانند بار الکتریکی را بپذیرند. از آنجایی که الیاف همه دی الکتریک هستند، باید مقدار مشخصی از رسانایی برای فرآیند پودر مخمل الکترواستاتیک وجود داشته باشد. پس از اتمام فرایند، الیاف خشک می‌شوند. توجه داشته باشید که الیاف پودر مخمل هرگز به طور کامل خشک نمی‌شوند، زیرا رطوبت به هدایت آنها می‌افزاید. سرانجام پودر مخمل در کیسه‌های ضد رطوبت بسته بندی می‌شود که رطوبت مناسب را حفظ می‌کند.